Dražovský kostolík, alebo tiež Kostol svätého Michala Archanjela patrí k najstarším sakrálnym pamiatkam na Slovensku.
Dražovský kostolík postavili v 12.storočí, kde údajne stál uprostred opevneného hradiska. Je to jednoloďová stavba s polkruhovou apsidou, charakterizovaná ako románska emporová kaplnka. Loď má rovný strop a na západnej strane poschodovú emporu. Fasády sú hladké, v strede priečelia je veža, zakončená murovanou ihlanovou strechou. Pôvodne patrilo toto územie k zoborskému kláštoru. Kanonická vizitácia z r. 1732 udáva, že kostol mal 2 chóry, jeden pod vežou, druhý na epištolovej strane, bohostánok na stene. Na oltári boli pôvodne umiestnené sochy sv.Michala, Róchusa, Rozálie, Šebastiána a obraz Panny Márie.
Kostolík prešiel v 12. – 13. storočí pod správu Zoborského kláštora s čím pravdepodobne súvisí aj prístavba k južnej stene kostola, ktorá mohla slúžiť ako pustovňa. Prístavba zakryla pôvodné okná a preto boli vyrazené nové (jedno, alebo dve) vyššie položené. Jedno, dnes zamurované, je v interiéri viditeľné naľavo nad vchodom. Prístavba zanikla niekedy v 15. storočí. Pôvodné okná boli potom opäť obnovené.
Samostatnou farnosťou sa kostolík stal od r.1787. Zisťovacím výskumom Slovenského múzea v r.1947 – 1948 bolo odkrytých 55 hrobov v okolí kostola, z nich niektoré boli prikryté kameňmi. Inventár hrobov tvorili mince, ozdoby, súčasti odevu. Cintorín predstavuje pochovávanie v čase 11. –17.stor. Kostolík je pamiatkou ranného stredoveku a najstaršou románskou lokalitou v okrese Nitra. Budova je označená bronzovou tabuľou so stručným popisom kultúrnej pamiatky.
Kostolík neskôr administratívne prevzalo nitrianske biskupstvo. V roku 1803 bol v obci postavený nový kostol a tým stratil kostolík svoj význam, konali sa tu len príležitostne omše. Osud kostolíka bol ohrozený, keď sa začala stavať železničná trať a kameň sa ťažil z kopca, na ktorom stál. Ťažbe mal padnúť za obeť aj kostolík, zabránili tomu protesty miestnych obyvateľov.
Kostol sv. Michala stojí na vysokom výbežku Tríbečského pohoria, nad obcou Dražovce. Za priaznivých podmienok môžete spred neho pozorovať celé mesto Nitra a okolie. Je veľmi dobre viditeľný aj z Nitrianskeho hradu.
V Dražovciach natáčal Pavel Dvořák príbeh s názvom Meluzína z cyklu Stopy dávnej minulosti (1. časť, 2. časť).
Úžasnú atmosféru miesta využili viackrát aj filmári. Pri kostolíku sa natáčali niektoré scény známeho historického filmu F. Vláčila – Markéta Lazarová a taktiež filmy Adam Šangala, Javor a Juliana, film Pacho, či Láska na vlásku.
Výnimočnú polohu kostolíka využili pre natáčanie svojich videoklipov napr. skupiny Tublatanka a Gladiátor.
Ako sa dostať ku kostolíku a kde parkovať?
Jednoduchý prístup ku kostolíku vedie z obce Dražovce pri Nitre. Po zelenej turistickej značke kráčame hore približne 30 minút. Turistické chodníky vedú k nemu aj z vrchu Zobor /trvá to cca 1 hod./, či z obce Podhorany /za cca 2:20 h./ pešo alebo bicyklom.