V srdci Tatranského národného parku, obklopeného impozantnými Belianskymi Tatrami, sa nachádza drevený Kostol svätej Anny. Táto sakrálna stavba nie je iba miestom náboženského uctievania, ale aj architektonickým klenotom, ktorý očarí každého, kto sa sem vydá.
História kostola siaha až do roku 1880, keď ho nechal postaviť knieža Christian Kraft Hohenlohe. Kostolík je ukrytý na okraji malebnej dedinky Tatranská Javorina. Knieža Hohenlohe sa rozhodol zasvätiť kostol svätej Anne, patrónke lesníctva.
Knieža Hohenlohe bol bohatým šľachticom s majetkom 15 tisíc hektárov pôdy, a to v rôznych častiach Európy, vrátane Tatier. Vlastnil oblasť Tatranskej Javoriny a Belianskych Tatier, kde sa nachádza aj Kostol svätej Anny. Svoj majetok využíval na poľovníctvo a staral sa o chod jeho pozemkov. Dokázal udržiavať tieto územia takmer nedotknuté v dobe, keď turizmus začal získavať na popularite.
Samotná Tatranská Javorina bola centrom jeho majetku a podnikania. Postavil pekáreň, lovecký zámoček a prevádzkoval lepenkárne na výrobu preglejky. Týmto spôsobom zamestnal mnoho ľudí v oblasti a prispel k rozvoju miestnej komunity.
Pôvodne nepovolil turistom prístup na svoje územie, ale neskôr sa pridal k Uhorskému karpatskému spolku a stanovil určité trasy a termíny návštevnosti. Napriek svojmu záujmu o poľovníctvo, sa jeho územie stalo jedným z najlepšie zachovaných území v rámci Tatranského národného parku.
Knieža Hohenlohe nechal postaviť Kostol svätej Anny v roku 1903 a vysvätil ho katolícky vikár Spišskej Kapituly. Kostol je obklopený nádhernou prírodou, ponúkajúcou úchvatný výhľad na Belianske Tatry. Jeho vnútorný drevený interiér je nesmierne pôsobivý, obzvlášť pri slnečnom svetle, ktoré preniká cez farebné sklá okien. Na čestnom mieste kostola je umiestnený erb rodu Hohenlohe, na počesť kniežaťa.
Cintorín pri kostole je tiež pozoruhodný, s výrazným náhrobným pomníkom. V ňom je pochovaný Eduard Kégel, správca Tatranskej Javoriny, ktorý zomrel v roku 1911. Knieža Hohenlohe mu dal postaviť túto hrobku ako prejav vďaky a úcty. Okrem neho sú v tomto hrobe aj samotný knieža a jeho manželka Otýlia Lubraniec-Dambská. Hrobka Kégela je aj miestom odpočinku pre známeho maliara Tatier, Jaroslava Votruba.
Kostol svätej Anny, spolu s cintorínom, drevenou márnicou, hrobkou Kégelovcov a pomníkmi kniežaťa Hohenlohe a J. Votruba, sú národnými kultúrnymi pamiatkami, ktoré odkazujú na historické dedičstvo a krásu Tatranskej Javoriny.
Kostol svätej Anny v Tatranskej Javorine je skutočným pokladom Tatranského národného parku a symbolom spojenia náboženskej viery a prírodného bohatstva. Svojou architektúrou a historickým významom ponúka návštevníkom jedinečný zážitok.