Lurdské jaskyne na Slovensku: kde nájdete tie najkrajšie?

Lurdské jaskyne začali na svete vznikať ako symbolické pripomienky skutočnej jaskyne v Massabielle neďaleko francúzskeho mesta Lurdy. Na Slovensku sa ich nachádza niekoľko desiatok. Spoznajte ich históriu aj miesta, kde popri duchovnom občerstvení môžete načerpať silu z krásnej prírody.

 

História fenoménu lurdských jaskýň

Ak by sme chceli pochopiť počiatky vzniku kamenných jaskyniek, museli by sme sa vrátiť do roku 1858, kedy sa vo francúzskom meste Lurdy mladá Bernadette Soubirous stala svedkom zjavenia Panny Márie. Boli to práve tieto zjavenia, ktoré sa stali impulzom pre vznik mnohých lurdských jaskýň naprieč celým svetom, vrátane Slovenska.

Na Slovensku začali prvé lurdské jaskyne vznikať začiatkom 20. storočia, keď katolícke komunity hľadali spôsoby, ako priniesť zázračné posolstvá z Lurd bližšie k svojim veriacim. Tieto jaskyne sa často nachádzali v blízkosti kostolov alebo na svätých miestach, ktoré už mali istý duchovný význam. Ich hlavnou úlohou bolo slúžiť ako duchovné útočisko a miesto pre tichú modlitbu. Dopĺňajú ich, podobne ako vo Francúzsku, sochy Panny Márie, oltár a miesta na zapálenie sviečok.

Niektoré z nich slúžia aj ako pútnické miesta. Púte k týmto jaskynkám často zahŕňali modlitby, piesne a rôzne liturgické obrady, ktoré mali posilniť vieru a priniesť duchovné uzdravenie. V niektorých prípadoch sa verilo, že pramene vody v blízkosti týchto jaskýň majú liečivé účinky, podobne ako v Lurdoch.

Koľko ich zostalo zachovaných?

Aj keď počet lurdských jaskýň na Slovensku nie je presne zdokumentovaný, existuje niekoľko desiatok týchto náboženských pamiatok, roztrúsených po celej krajine. Niektoré z nich sa zachovali v relatívne dobrom stave, iné potrebujú obnovu alebo sú už len spomienkou na svoju niekdajšiu slávu.

Najvýznamnejšie lurdské jaskyne na Slovensku

Je ťažké vybrať z desiatok lurdských jaskýň tie najkrajšie. Keďže sú však často spojené aj s púťami, verejnosti sú už dobre známe tie, ktoré niečím vynikajú. Jedným z takýchto miest je určite Marianka, ktorá sa nachádza neďaleko Bratislavy. Predstavuje jedno z najstarších pútnických miest na Slovensku. Je obklopená nádherným lesným prostredím, ktoré prispieva k jej pokojnej atmosfére.

Ďalším známym miestom je historické mesto Levoča. Lurdská jaskyňa je tu situovaná na Mariánskej hore, ktorá je obľúbeným miestom pre púte a modlitby. Vychutnať si odtiaľto môžete aj nádherný výhľad na okolitú krajinu.

Na Záhorí si veriaci radi zájdu do obce Šaštín-Stráže. Toto pútnické miesto je známe najmä vďaka Bazilike Sedembolestnej Panny Márie. Okrem baziliky sa tu nachádza aj lurdská jaskyňa, ktorá láka veriacich z celého Slovenska i zahraničia. Pekným prírodným prostredím je známa aj ďalšia významná lurdská jaskyňa v obci Staré Hory.

Veľmi pekné lurdské jaskyne sa dajú nájsť aj v samotnej Bratislave. V Dúbravke si môžete pozrieť jaskyňu Lurdskej Panny Márie na Brižitskej ulici i Lurdskú jaskyňu Gabriely Szápáryovej  na Hlbokej ceste v Starom meste.

No a zastaviť sa na tichú modlitbu pri soche panny Márie sa môže aj v našom najvyššom pohorí, vo Vysokých Tatrách. Kamenná kaplnka – Lurdská jaskyňa sa nachádza neďaleko dnešného Národného ústavu detskej tuberkulózy a respiračných chorôb v Dolnom Smokovci.

Ďalšie pekné prírodné miesta s lurdskými jaskyňami nájdete aj na pútnickej hore Živčáková, pod vrchom Machnáč v Trenčianskych Tepliciach či v doline Hlboča v Smoleniciach. Pri prechádzke prírodou majte oči na stopkách – možno aj vy natrafíte na jednu z nich, ktorú postavil niekto z vďaky za uzdravenie…