Pred 2102 rokmi sa odohrala jedna z najznámejších katastrof v dejinách ľudstva – erupcia sopky Vezuv, ktorá zničila rímske mesto Pompeje. Prekrásne rímske mesto zmizlo z povrchu zemského na viac ako 1500 rokov, kým ho odkryli vykopávky.
Deň, ktorý priniesol skazu
Dňa 24. augusta v roku 79 n. l. sa obyvatelia Pompejí prebudili do dňa, ktorý zmenil všetko. Okolo obeda začal Vezuv chrliť obrovský stĺp popola, ktorý zakryl slnko a zatemnil oblohu. Na mesto začal padať dážď z popola a horniny, ktorý sa postupne hromadil v uliciach a na strechách domov. Niektorí obyvatelia sa snažili utiecť, iní sa ukryli vo svojich domoch. Horúce zmesi plynov, popola a kameňov však zničili všetko, čo im stálo v ceste, a usmrtili väčšinu obyvateľov Pompejí.
Pompeje ako memento sily prírody
Dnes má archeologická lokalita Pompeje rozlohu približne 66 hektárov a patrí medzi najvýznamnejšie lokality sveta. Výnimočná je tým, že vďaka sopečnému popolu sa tu zachovali domy, ulice, obchody a dokonca aj telá obyvateľov takmer v perfektnom stave.
Čo všetko sa tu dá vidieť? Tak napríklad fórum, kde sa konali trhy, politické zhromaždenia a náboženské obrady, ale aj chrámy Jupitera, Apolóna a Venuše, ktoré svedčia o náboženskom živote Rimanov. Vyspelosť rímskej civilizácie dokazujú divadlá, amfiteáter pre gladiátorské hry či bazilika, ktorá slúžila ako súd a miesto obchodných stretnutí.
Na zvečnenie lákajú domy bohatých obyvateľov s nádhernými freskami, mozaikami a záhradami. V dlaždených uliciach sa nachádzajú aj početné obchody, remeselnícke dielne, termálne kúpele či lupanár – verejný dom. Silným emocionálnym zážitkom sú odliatky tiel obyvateľov Pompejí, zachytených v okamihu smrti.
Ružencová bazilika v Pompejach
Nielen staré, ale aj nové Pompeje majú čo ponúknuť. Neďaleko slávnych ruín si môžete pozrieť aj monumentálnu katedrálu Santuario della Beata Vergine Maria del Santo Rosario di Pompei, známu aj ako Bazilika Panny Márie Ružencovej. Táto nádherná stavba, postavená v neoklasicistickom štýle, je významným pútnickým miestom a architektonickým skvostom. Základný kameň bol položený v roku 1876 vďaka blahoslavenému Bartolomejovi Longovi, ktorý od ateizmu a špiritizmu prešiel až k hlbokej oddanosti Panne Márii.
Vnútri baziliky nájdete bohatú výzdobu fresiek, mozaík a sôch od talianskych umelcov. Obdivovať môžete aj sochu Bartolomea Longa a kryptu s jeho hrobom. Pýchou pápežskej baziliky je obraz Panny Márie Pompejskej, ktorý dal zrekonštruovať Bartolomeo Longo a ktorému sa pripisujú viaceré zázraky a uzdravenia.